Ma van a halottak napja, úgyhogy ezúttal egy tökéletesen ide nem illő zenét hoztam. Az ötlet (és a poszt videoanyagainak jó része) ismét egyik olvasónktól, mrs.starkey-tól származik. (Köszönjük!) A „kátnádzsó” sem egy nagyon eldugott zene, a Rednex a 90-es évek közepén betegre kereste magát a feldolgozásukkal. Valószínűleg egyébként azóta is. Kevesen tudják róluk, hogy – mint megannyi sikercsapat – ők is svédek. Hangerőt fel, hadd dübörögjön a Cotton Eye Joe, minden idők egyik legnagyobb részegen üvöltős slágere:
Akárcsak az egyik Tom és Jerry-ben elhangzott dalnál, itt sem teljesen tiszta, hogy mikorra datálható a dal megjelenése, ugyanis ezúttal is egy népdalról van szó. A Wikipedia információi szerint már az amerikai polgárháború idején (1861-1865) is énekelhették. Azóta rengeteg változata született, sokféle dalszöveggel, néha dalszöveg nélkül, de kétségtelen, hogy a Rednex változata lett a legismertebb (ők egyébként elírták a dal címét, ugyanis eredetileg Cotton-eyed Joe volt).
A legkorábbi verzió, amit mrs.starkey talált (és én sem találtam korábbit), az a John és Ruby Lomax készítette felvétel 1939-ből. Ők csak a felvételt rögzítették, a tracken Elmo Newcomer kurjongat. Szinte harapható a korszak a hallatán:
A dalnak ezen kívül rengeteg változatát rögzítették már, versenyképest és kevésbé versenyképest egyaránt. Az előbbi csoportba tartozik például a sokoldalú énekesnő, Nina Simone és a híres szingapúri születésű brit hegedűművész, Vanessa-Mae verziója is, ahogy a Moody Brothers countrybandáé is. Ezek közül Vanessa-Mae koncertfelvételét emelem ki, nem véletlenül:
„Elmebeteg” változat is sok van, nem csak a Rednexé az. Van, aki ukulelén játssza el csak úgy otthon, de a Debeli Joe úgy gondolom, mindent visz. (Ha jól sejtem, horvátul tolják, ráadásul igencsak faarccal.)